Да држава има слуха за проблеме грађана и да ће уложити максималне капацитете, како би се пронашло адекватно решење, доказ је и званична посета, министарке привреде Анђелке Атанасковић и државног секретара Драгана Стевановића, Општини Куршумлија, који су одржали радни састанак са председником Општине Војимиром Чарапићем и замеником председника Дејаном Ловићем, а затим и са представницима радника некадашњих државних фирми: ШИК „Копаоник“, Модне конфекције „7. ЈУЛИ“, Земљорадничке задруге „Будућност“ и Металне индустрије „Металац“, који од 2004. године имају заостала потраживања.
Прошле недеље, а и претходних дана, у сали Скупштине општине Куршумлија, поједини радници ступили су и у штрајк глађу, наглашавајући да неће одустати од својих потраживања, иако је реч, како наводе њихови представници о старијим и изнемоглим особама.
Ови људи су на ивици животне егзистенције, многи су болесни и немају ни за основне животне потребе. Пензије које прима већина радника су до 20.000 динара и не подмирују ни новац за лекове. Иначе, око 920 радника пропалих куршумлијских фирми имају извршна судска решења и траже да им држава исплати заостала дуговања од 2004. године до данас, која укупно износе око 250 милиона динара.
Министарка се захвалила радницима на коректном односу, с обзиром на ситуацију, и истакла да су то добродушни, честити и поштени људи, као и да ће гледати на који све начин може да им се помогне, истичући да је сада тешко дати обећања и да је за тако нешто неопходно прво прецизирати цифру и начин којим би помоћ била остварена.
“Проблем представља и што је прошло скоро 20 година од гашења некадашњих фирми, као и да је питање да ли су спискови радника валидни. Радници су свесни ситуације и у складу са тим је договорено да за месец дана ревидирају све спискове и ускладе сву потребну документацију са локалном самоуправом, а ја ћу са председником државе наћи начин како да им помогнемо”, нагласила је она. Министарка је подсетила да је држава у претходном периоду водила одговорну политику, те да ће се у том смеру наставити и у будућности, у циљу превазилажења изазова са којима се сусрећу привреда и грађани.