На крају 2022. године, у великом новогодишњем интервјуу председник општине Куршумлија Војимир Чарапић сумира период за нама, како смо радили и које резултате остварили.
„Предано смо радили протекле године у свим областима, како би унапредили квалитет живота наших суграђана. Одговорним владањем реализовали смо око 90% планираних активности, те слободно могу рећи да сам задовољан учињеним, али важни пројекти из области здравствене заштите, путне и комуналне инфраструктуре, социјалне и дечије заштите, развоја кулутре, туризма и спортa тек предстоје, те је у том смислу потребно обезбедити све неопходне услове од пројектно техничке документације до свих других елемената за њихову реализацију.
Када је о реч о путној инфраструктури завршен је већи број улица и прилаза, напоменуо бих само неке: улица Кнез Михалова у вредности од четири милиона, пресвлачење Баћоглавске и Његошеве улице, вредности од 18 милона динара а у току су радови на комплетном сређивању улице Вука Караџића од 65 милиона динара.
Како би се олакшао рад здравственим радницима и корисницима здравствених услуга Дом здравља је ове године добио лифт, вредности 8 милиона динара. Решен је вишегодишњи проблем водоводне мреже у баћоглавском насељу у вредности од 20 милиона, док је за канализациону мрежу у истом насељу уложено 13 милиона динара. У Спортској хали одрађена је противпожарна заштита, а уз помоћ Министраства омладине и спорта асфлатиран је и прилаз хали, урађен и терен за мале спортове такође а постављени су и рефлектори. Центар града добија све лепши и модернији изглед. Како би овај простор деловао комплетно са свим пратећим садржајима које има једно туристичко место, Општина је за ту намену купила и идентичне трафике, издвојивши око шест милиона динара. Наредне године се планира и уређење фасада у центру града.
Шест ромских породица добило је монтажне објекте за становење у Топличкој улици, који су пре годину дана остали без својих домова услед избијања пожара. За ову инвестицију уложено је десет милиона динара. Од Министраства заштите животне средине добијен је камион смећар као и контејнери а унапређење квалитета и одржавање хигијене како у граду тако и приградским насељима. Употребне дозволе добијене су за капелу као и за резервоаре на Боровњаку. Пуштањем у рад поменутих резервоара решиће се проблем количине воде и олакшати рад комуналном предузећу услед високих темература у летњем периоду, с обзиром да сабирни резервоар од 400м3 није довољан, те ће Општина изградњом ова два резервоара од по 1.000м3 имати довољне количине воде. Комунално предузеће је уз дотацију Општине у процесу набавке камион кипера, а у плану за наредну годину је и куповина и камиона за прање улица и воду за пиће. Основна школа “Милоје Закић” уз помоћ Министарства просвете опремила је кабинете, добила нове рачунаре и опрему у вредности од 10 милиона динара.“
Протекле недеље одборници Скупштине општине усвојили су буџет за 2023. годину. О плановима и активностима које наши суграђани могу очекивати у наступајућем периоду, председник Чарапић издвојио је следеће:
„Буџет општине Куршумлија као најважнији правни документ за наредну годину, креиран је на законским оквирима и прописима, стратешким приоритетима развоја и реалним потребама наших грађана, и износи 920 милиона динара. И у наредној години активно ћемо радити на инфрастуктурним пројектима, напоменуо бих изградњу фонтане коју је требало завршити и у овој години, где постоји грађевинска дозвола, комплетно сређивање Карађорђеве и улице 7. Јули. Када већ причамо о путној инфаструктури и сређивању улица и путева у плану је изградња пута Куршумлија – Рударе у дужини од 8 км, где пројекат постоји у вредности од 560 милиона динара.
Напомененуо бих да ни села нећемо изоставити те да су у плану: Коњува (1,5 км), пут с. Коњува (Куршумлија) – с. Вишесело (Блаце), Тијовац (2 км), Тмава (1,5 км), пут с. Тмава (Куршумлија) – с. Калудра (Прокупље).
Крајем априла месеца наредне године очекује се завршетак биоскопа, дуго очекивани пројекат суфинансиран од стране Министарства за државну управу и локалну самоуправу, пројекат који ће допринети културном и друштвеном развоју наших суграђана. Место за музичке, културне, забавне и друге садржаје, обзиром да Куршумлија никада раније није имала Културни центар.
У плану је реконструкција Основне школе „Дринка Павловић“ уз помоћ надлежног министраства која би обухватила сређивање кровне конструкције, фасаду, тоалете, где пројекат као и грађевинска дозвола постоје, обзиром да је школа грађена 50-их година прошлог века и да је неопходно комплетно сређивање, као и реконструкција зграде Месне канцеларије у Рачи.
У наредној години настављају се радови на енергетској ефикасности Предшколске установе „Сунце“, који обухватају замену кровне конструкције, уређење фасада, котлова док се завршетак ових радова очекује половином јуна месеца, укупне вредности од 45 милиона динара. Субвенције за замену столарије добило је 54 наших грађана, док је један грађанин добио субвенције за уградњу соларног колектора, који се реализује у оквиру Програма енергетске санације стамбених зграда, станова и породичних кућа на основу Јавног позива Министарства рударства и енергетике.
Код надлежних министарстава аплицираћемо и за пројекте здравствене заштите и изградњу нове Хитне службе у Дому здравља, као и за енергетску ефикасност пословне зграде ЈПКД Топлица.“
Коментаришући попис становништва који је спроведен у Републици Србији ове године, председник Чарапић је истакао да му је познато да на нивоу Републике Србије за последњих 11 година живи пола милиона становника мање. Негативан природни прираштај нарочито је изражен у мањим срединама, као што је и наша, а на питање како види шансу да се демографска слика макар мало побољша, Чарапић је рекао:
„Тачно је, ове године завршен је попис становништа у Републици Србији, Куршумлија има 15.905 становника, што је мање у односу на последњи попис из 2011. године када је имала 19.200, око 3.000 лица мање.
Стварање повољне пословне климе, унапређење путне инфрастутуре, континуирана улагања у пољопривреду и развој туризма, отварање Куршумлијске Бање, и наставак радова на проширењу капацитета Борбени сложени системи у Пљакову, само су неки од предуслова који ће знатно допринети смањењу миграције и упошљавању становништа. У 2022. години ова компанија запослила је 120 радника, где је завршена друга фаза изградње којом је обухваћено отварање погона за ласерско сечење и пластичну деформацију метала. Отворен је и погон лакирнице и сачмаре, и завршене су Управна зграда, ресторан и котларница. Што се тиче планова за наредну годину урадиће се инсталација опреме и пуштање у рад ресторана, наставак запошљавања и организација радне јединице у две смене у новоотвореним погонима уз упошљавање још 50 лица.
Отварање треће бање на територији наше општине имаће не само туристички неко и економски значај за цео Топлички крај, обзиром да се отварање овог бањског комплекса очекује убрзо, а већи број гостију почетком марта, где ће око 100 радника бити запослено. Жеља нам је да млади људи након завршених факултета имају могућност да се врате, формирају породице и остану да живе и раде у свом родном месту.“
И ове године из буџета значајна средства се издвајају за социјалну политику и новорођенчад…
„У овој години су 241 средњошколац, 143 студента и 21 апсолвент остварили право на коришћење општинске стипендије. За наредну годину буџет за ову намену увећаћемо за 25 одсто. Поводом Дана општине наградили смо и наше најбоље ученике који су постигли запажене резултате на бројним такмичењима. Омогућили им да стечена знања на факултетима практично и примене како у Општинској управи тако и у другим јавним установама и предузећима кроз пројекте Стручне праксе и „Моја прва плата“ у сарањи са Националном службом за запошљавање.
За социјална давања и новорођенчад у 2023. предвиђено је 27 милиона динара, у складу са Скупштинском одлуком за прво и друго дете незапосленим мајкама исплаћујемо 12 месеци по 20 хиљада, за треће и свако следеће 18 месеци, док се запосленим мајкама исплаћује 40 хиљада једнократно. У 2022. години рођено је 150 беба.“
Годинама уназад издвајају се значајна средства за пољопривреду и пољопривредну производњу. За које програме најчешће аплицирају наши суграђани?
„Наши пољопривредни произвођачи активно учествују на конкурсима, уз помоћ Пољопривредне стручне службе, благовремено добијају све неопходне информације и помоћ приликом аплицирања. Ове године смо имали и неколико едукативних радионица на различите теме и развој агротуризма где је одзив био заиста одличан. 366 корисника добило је субвенције по програму, где је из буџета за ову намену издвојено 19.600 динара. Пољопривредни произвођачи највише су конкурисали за опрему и механизацију у примарној и биљној производњи, за развој пчеларства и опрему у сточарској производњи. Као новина у односу на претходне, ове године највише захтева односило се на осигурање усева и плодова од елементариних непогода. За наредну годину и развој пољопривреде планирано је 18 милиона динара.“
Апострофирајући туризам као стратешки важну грану локалне привреде, председник наглашава да постоји визија за значајно унапређење овог сектора:
„Општина Куршумлија постаје све атрактивнија туристичка дестинација на туристичкој мапи Србије, те је у том смислу потребно активно улагање у нове садржаје и производе, унапређење туристичке инфраструктуре и сигнализације. Препознатљива по здравственом туризму, настојимо да нашу општину промовишемо и кроз културно – историјски, манифестациони, али и агротуризам. Морам да напоменем да смо наставили са унапређењем туристичке инфраструктуре наших духовних светиња када је уређење локалитета овог типа у питању, одрађен је бедем око манастира Светог Николе, у плану је изградња визиторског центра али је од изузетне важности и податак да манастир Пресвете Богородице више није у мраку, и да је урађена расвета, док се за наредну годину планира сређивање прилаза који ће водити до локалитета.
Отварањем Куршумлијске Бање употпуниће се прича о бањском туризму, док ће туристичку понуду наше општине додатно улепшати и Хотел Европа у центру града који ће половином следеће године бити отворен за грађане и туристе и имаће музејску поставку.“
Говорећи на тему традиционалног одржавања културних и забавних манифестација, председник Чарапић је поносан на чињеницу да се на тај начин надалеко шаље лепа слика о Куршумлији, култури и традицији свих који живе на овим просторима:
„Манифестациони туризам постаје све популарнији, већ припремамо садржаје за наредну годину и када је Културно лето у питању и Немањини дани, као две најважније манифестације које захтевају највише времена за припрему и организацију, али ћемо свакако настојати и да Васкршњу чаролију учинимо још лепшом и занимљивијом. Присуство наших најмлађих суграђана најбољи је показатељ који им садржаји недостају и у ком правцу треба употпуниту културна дешавања. „Новогодишња журка“ за најмлађе, је доказ да сличних програма треба организовати чешће, а планирамо и неке нове програме као што је Школа глуме.
Напоменуо бих и да су по први пут ове године Дан општине и градска слава обележени на другачији начин, те бих се овом приликом захвалио нашим суграђанима који су то препознали и узели учешће указавши на важност овог датума за нашу друштвену заједницу. Литија која се кретала од цркве Свете Тројице до манастира Светог Николе, на моје велико задовољство показала је да је наш задатак да чувамо и негујемо културу и традицију за садашње и генерације које долазе, јер ћемо само тако знати где су нам корени…“
Председник наглашава да расту улагања из буџета која се усмеравају на развој спорта и омладине. Не крије и задовољство тиме што ће наши спортисти имати боље услове за рад и такмичења:
„Модерне технологије, доносе нове изазове и искушења за младе генерације. Наша омладина доста времена проводи на друштевним мрежама, те апелујем да је за њихово здравље свакако боља физичка активност и бављење спортом. Опремили смо терен за мале спортове ове године вратили ноћни турнир у малом фудбалу, одбојци на песку и баскету који је изузетно био посећен за време „Спортског лета“, али смо средили и друге терене неопходне нашим спортистима за припреме и такмичења.
Да се улагање у спорт исплати доказ су и награде које наши спортисти редовно постижу, као и представници КУД “Бата Лачковић“ и модерног плеса “Рагнарок“, те смо их за предан рад и труд наградили и пожелели да и даље наставе тако. У наредном периоду планирамо да наставимо даљим унапређењем спортске инфраструктуре, у оквиру Спортског центра у плану је реконструкција и доградња базена са пратећим садржајима за младе, а фудбалски стадион Косаница би у блиској будућности требало да добије ново рухо.“
Као члан радне групе за развој Југа Србије, председник подсећа да је Општина Куршумлија и један од оснивача Туристичке организације регије Копаоник. О бенефитима које можемо очекивати када су ове теме у питању, Чарапић каже:
„Влада Републике Србије формирала је Међуресорну радну групу за уређење и развој Јужне Србије чији сам члан, а почетак активности обележен је изградњом пута преко Радан планине у дужини од 26,5 километара, који ће повезати Јабланички и Топлички огруг. Самим тим Царичин град, Сијаринска Бања, Пролом Бања, Ђавоља Варош, Куршумлијска и Луковска Бања, и читав овај крај биће промовисан као једна целина природних и туристичких потенцијала, а наша општина са три бање постаће једна од централних туристичких дестинација у Србији.
Као другоформирана регија у Србији после Западне Србије, Туристичка организација регије Копоник има велике могућности када је аплицирање пројеката из области туризма и туристичке инфраструктре у питању, код надлежног министарства али и других фондова, те је у том смислу наш задатак да већ почетком године имамо спремне пројекте.“
За сам крај интервјуа, свим нашим суграђанима за предстојеће празнике председник општине Куршумлија Војимир Чарапић поручује:
„Нека вам Нова 2023. година донесе добро здравље, пуно успеха на личном и пословном плану, са жељом да наступајуће новогодишње и божићне празнике проведите у породичном духу и са драгим особама. Свако добро!“