Куршумлијска Бања налази се 11 км југозападно од Куршумлије, у котлинском проширењу реке Бањске на 442 м надморске висине. Куршумлијска Бања има дугу и богату прошлост. Њене термоминералне воде коришћене су још у доба Римљана, о чему сведоче бројни археолошки налази, који указују да се у бањи развијало значајно римско насеље. Поред налаза римских новчића, остатака објеката, издваја се мермерни жртвеник који је једна римска свештеничка породица посветила Нимфама, као и мермерна плоча на којој је сачувано римско име Куршумлијске Бање, које гласи: AQUARUM BASIANARUM.
У непосредној близини бање, нађен је и римски вотивни споменик са представом богиње здравља – Хигије, и један римски миљоказ. Краљ Александар I Карађорђевић је 1929. године Указом прогласио Куршумлијску Бању за „опште корисну и лековиту минералну воду”, а захваљујући квалитету ваздуха, који оплемењују засади бора и липе, проглашена је и климатским опоравилиштем 1956. године.
Хотел „Планинка“ налази се у Куршумлијској Бањи. Располаже са 180 соба, опремљеним по свим савременим хотелским стандардима. Поред модерног дизајна ентеријера, свака соба и апартман поседују ТВ са кабловским каналима, бесплатним интернетом и пространом терасом. Апартмани су са пространом спаваћом собом, дневним боравком са гарнитуром која поседује развлачни механизам и кухињом са трпезаријом. Модерна купатила су опремљена туш-кабином, а комфорт собе поседују и туш-кабине и ђакузи каде. Постоји могућност организовања семинара и пословних сусрета у модерној конференцијској сали, капацитета 250 места.
Гостима је на располагању:
- Медицински центар у коме се свакодневно обављају прегледи и терапије
- Комплекс од 8 базена са термалном водом (затворени, отворени, отворено-затворени и дечији)
- Wellness центар
- Хотелски ресторан, wellness bar, lobby bar, кафе клуб, ресторан „Преполац“
- Сала за забаву
- Теретана
- Играоница за децу
- Тениски терени
- Бесплатан приватни паркинг
Захваљујући лековитим својствима термоминералних извора и повољне климе, Куршумлијска Бања ефикасно помаже у лечењу и рехабилитацији:
- Дегенеративних реуматских болести кичменог стуба и периферних зглобова;
- Ванзглобног (мекоткивни) реуматизма;
- Запаљењских реуматских болести: реуматска грозница, реуматоидни артритис, системске болести везивног ткива (лупус, системска склероза, васкулитиси);
- Метаболичких артропатија (гихт, друге болести депоновања кристала, остеопороза);
- Стања након прелома костију и хируршких интервенција на коштано-зглобном систему (стања након уградње вештачког кука и колена);
- Свих врста спортских повреда.