Општина Куршумлија је у завршној фази изградње атмосферске канализације у ужем центру града. По налогу…
Завршен седми по реду средњовековни фестивал „Немањини дани“
У суботу, 14. септембра, у порти манастира Светог Николе успешно је завршен седми по реду традиционални фестивал „Немањини дани“ у организацији општине Куршумлија и Туристичке организације. Велику захвалност дугујемо настојатељу манастира, оцу Симеону за несебичну помоћ и племенитост коју нам је пружао током одржавања средњовековног фестивала. Целокупан програм употпунили су етно базар и домаћа радиност излагача удружења Етно радионица Куршумлија и „Вредне руке Куршумлије“ и излагачи Вукосава Драмићанин Коса као и излагачи средњевековне опреме. Наши малишани из ПУ „Сунце“ су употпунили програм средњовековним костимима, обучени као витезови и принцезе.
Фестивал Немањини дани отворио је председник општине Куршумлија, Војимир Чарапић, који нам је том приликом указао на важност Немањиних задужбина за историју нашег друштва и да бројни програмски садржаји културног, едукативног, дечијег и забавног карактера, етно радионице, витезови и принцезе имају за циљ очување традиционалних вредности Немањине Топлице.
Једно од најпознатијих културно-уметничких друштава у Србији – „Спасовдански вез“ из Дреновца код Параћина, имало је прилику да први пут наступа у Куршумлији, и својим изузетним концертним програмом одушевили су публику.
Сплетом народних игара КУД “Спасовдански вез“ и ОКУД „Бата Лачковић“ из Куршумлије показали су да фолклораши са поносом носе српску традиционалну ношњу и дали су посебан печат манифестацији „Немањини дани“.
По Спасовданцима, свака кореографија је нови повратак, нова тема коју прати снажна порука исказана кроз глуму, песму и игру. На свом наступу у Куршумлији су извели следеће нумере: Игре из Шумадије, Пролећне песме, игре и обичаји Црноречја, Циганска љубавна игра, Влашке игре из околине Неготина, село Кобишница и Влашке игре.
ОКУД Бата Лачковић извео је следеће игре: Жикино коло, Дуње ранке, Игре из Обреновца, Ужичко коло, Качерац и Игре из Црноречја.
Љубитељима етно звука приређен је диван музички концерт у извођењу Етно групе Златник, чији је оснивач Јована Зукановић, која је дугогодишњи извођач традиционалне музике. Чланови ове групе извели му неке од најпознатијих српских и македонских традиционалних песама. Брижљиво осмишљеним концертом, ова млада етно група све време држала је пуну пажњу публике.
Посетиоци су имали прилику да се на највећу витешку манифестацију упознају са опремом витезова, да погледају демонстрације витешких борби за које су заслужна следећа витешка удружења: „Чувари Белих Цркви“ из Куршумлије, „Бели орлови“ из Београда, „ Чувари Мојсинске Свете Горе“ из Сталаћа и „Ред змаја“ из Грачанице.
Манифестација је завршена концертом музичке групе „ЛЕГЕНДЕ“. Вече је било испуњено стиховима староградске и забавне музике. Чланови групе „Легенде“ извели су најбоље песме из свог богатог музичког репертоара: „Не питај“, „Успомене“, „Четрдесете“, „Због тебе“, „Тамбураши“…