
Народна Библиотека Куршумлија расписује наградни ликовно – литерални конкурс поводом Дана Светог Саве
18. januara 2021.
Стефан Ристовић победник овогодишњег пливања за Часни крст У Куршумлији
20. januara 2021.У парку Топличког устанка обележенa је 143. годишњица Ослобођења Куршумлије од Турака.
Сваке године на овај датум се окупе грађани Куршумлије како би се одала почаст погинулим јунацима и да се покаже како Куршумлија није заборавила своје храбре војнике.
Након Парастоса, минутом ћутања одана је почаст палим борцима у српско-турском рату. На Споменик ослободиоцима венце су положили припадници Војске Србије, представници општине Куршумлија, представници Туристичке организације Куршумлија, Удружење Гвоздени пук Игриште.
Текст о Ослобођењу Куршумлије од Турака говорила је Милена Крпић, ученица четвртог разреда Гимназије Куршумлија.
Народ слободарске Топлице и устаничке Косанице робовао је под турском влашћу 424 године. Када је обновљена Кнежевина Србија ојачала, објавила је рат Турској 30. јуна 1876. године. Био је то почетак првог српско-турског рата у коме су војне операције српских кнежевина, Србије и Црне Горе, трајале четири месеца, у циљу довршења ослобођења и српског уједињења.
Крајем 1877. и почетком 1878. године у Куршумлији и на околним висовима водила се тешка и крвава борба за ослобођење и овог дела српске земље. Током августа и септембра 1876. године Крушевачки одред није успео да оствари продор у правцу Блаца и Куршумлије, а операције српске војске у Другом српско-турском рату започете су 15. децембра 1877. године. Генерал Лешјанин наредио је Ибарској дивизији да заузме Куршумлију и стратешке тачке – Самоково и Преполац.
19.јануара 1878. године било је коначно ослобођење Куршумлије од више-вековног турског ропства, а српске снаге, од 23. јануара до 3. фебруара те године, покушавале су да заузму Самоково и у тим борбама изгинуло је око 800 српских војника.
Најважнији задатак свих нас је да негујемо и чувамо историју и културу нашег града, да не заборавимо све важне тренутке које су наши очеви и дедови учинили за мир и слободу овог краја – за садашње и генерације које долазе.
Стихове песме – „Светиње“ – рецитовала је Маша Савић, ученица четвртог разреда Гимназије Куршумлија.