
Куршумлијски одборници усвојили предлог Одлуке о допунском буџету општине – Ребаланс I
6. jula 2017.
Представљамо вам плесни клуб РАГНАРОК из Куршумлије
13. jula 2017.Општина Куршумлија и ЈПКД „Топлица“ организовале су обуку за будуће промотере кућног компостирања отпада у оквиру пројекта немачко-српске развојне сарадње „Управљање отпадом и отпадним водама у општинама – IMPACT“ који спроводи немачка организација за међународну сарадњу ГИЗ, а финансира се од стране немачког Савезног министартсва за економску сарадњу и развој (БМЗ).
На обуци су учествовали представници локалних еколошких удружења и комуналног предузећа, док је за грађане Куршумлије успешно реализован и компост-квиз који су као награду добили приручнике за компостирање.
Тим поводом менаџер пројекта Зоран Јаковљев, истакао је да обука имала за циљ да будући промотери стекну основна практична знања о процесу компостирања, правилној припреми компост масе као и њеном даљем неговању и употреби зрелог компоста, додајући да је веома важно да стечено знање преносу на своје суграђане, нагласивши да су претходне анализе показале да био отпад чини око половине укупне количине отпада која настаје у домаћинствима широм Србије.
„У ову групу спадају баштенски и кухињски отпад, покошена трава, гранчице, увело цвеће, остаци од воћа и поврћа, љуске од јаја и слично. Ако се овај отпад одлаже на депонијама прави велике проблеме јер његовом разградњом долази до загађења воде и ваздуха. Зато је веома важно смањити количину био отпада коју бацамо у канте и контејнере за смеће, а најбољи начин да то постигнемо је да почнемо да компостирамо наш отпад код куће, односно у нашим двориштима”, изјавио је Јаковљев.
Корист компостирања је вишеструка. Уколико се отпад компостира, смањује се количина отпада на депонијама чиме се доприноси заштити животне средине и ублажавању климатских промена. Компостирањем штедимо новац, смањују се трошкови управљања отпадом и подстиче циркуларна економија.