
Штаб за ванредне ситуације општине Куршумлија донео је низ наредби и препорука поводом новонастале ситуације са корона вирусом
17. marta 2020.
Штаб за ванредне ситуације: Обавештење за све привредне субјекте са територије општине Куршумлија који обављају делатност у периоду од 20-05 часова
18. marta 2020.У среду 18. марта одржана је друга седица Општинског штаба за ванредне ситуације општине Куршумлија, на којој је у складу са Одлуком о проглашењу ванредног стања Председника Републике, председника Народне скупштине, председника Владе Републике Србије и мера Владе Републике Србије, на основу Одлуке о увођењу ванредног стања, као и сходно одредбама Уредбе о мерама ванредног стања и Уредбе о организовању рада послодаваца за време ванредног стања, донето низ нових наредби.
Командант Општинског штаба за ванредне ситуације Радољуб Видић истакао је том приликом да је ситуација у нашој општини стабилна, да се прате све нове препоруке и упутства надлежних министраства, и да је најважније да нема оболелих од корона вируса у нашој општини. Он је апеловао на све суграђане да поштују мере које прописују здравствене установе, посебно на младе људе да се уздрже од одласка у кафиће и угоститељске објекте, како бисмо сви заједно показали већи ниво друштвене одговорности, додајући да ће општинске инспекцијске службе појачати контролу која се тиче Наредбе о забрани јавног окупљања.
Видић је истакао да су на поменутој седници донете и нове наредбе које ће се спроводити у наредним данима, апелујући на грађанство да исте поштује, како бисмо сви заједно превазишли ову ситуацију. Он је захвалио хуманим и људима добре воље који су одазвали на позив Црвеног крста и укључили у волонтеркси рад како би наши најстарији суграђани добили неопходне намирнице, лекове и све оно што им је потребно за нормално фукционисање.
Н А Р Е Д Б Е
- Хитно сагледати снаге и могућности јединица локалне самоуправе за ефикасно спровођење мера које изискује ванредно стање у циљу спречавања ширења вируса Короне и по могућности организовати Стручно оперативне тимове за помоћ у координацији активности.
- Од Центара за социјални рад затражити податке о угроженим категоријама становништва (лица преко 65 година која немају помоћ породице) са њиховим адресама и бројевима телефона како би се исти преко волонтера и редовних служби организовано снабдевали са намирницама и лековима.
- Ангажовање јединица цивилне заштите опште намене (уколико су формиране) и других добровољаца и волонтера у циљу организовања помоћи најстаријим суграђанима, као што је доношење намирница и лекова на кућну адресу и организовање лекарске помоћи рањивим категоријама становништва.
- Ангажовање повереника за цивилну заштиту у циљу добијања података о лицима којима је потребна помоћ, као и за упућивање помоћи и координације и комуникације са грађанима и старим лицима.
- Наредба о активирању свих субјеката од посебног значаја за заштиту и спасавање који сопственим капацитетима могу учествовати у задацима које ће им давати надлежни штаб за ванредне ситуације, као што су: додатно чишћење и прање улица и јавних површина, дезинфекција јавних простора, транспорт хране, лекова, дезинфицијенаса и заштитних средстава, истовар, дистрибуција и достава потребних средстава до корисника.
- Пренети обавезу локалним електронским и штампаним медијима да емитују актуелна упуства о понашању и мерама за спречавање ширења вируса „COVID-19“ која су доступна емитерима са националном фреквенцијом и штампање летака са препорукама за расподелу.
- Наложити градским и општинским инспекцијским органима, вршење контроле поштовања наредби забране окупљања више од 50 лица, и рада спортских, образовних и објеката културе и јавних манифестација.
- Омогућити неометан рад свих хитних служби на територији надлежности.
- Предузимати и друге мере у складу са потребама.